Lachtani na „výletě“

19. května 2008 v 14:17 | zoo |  Články

Lachtani na "výletě"

Před povodní obývalo expozici lachtanů pět zvířat: samec Gaston, samice Myška, Bára a Julinka a Julinčin tříměsíční syn Meloun. Protože malý sameček zkusil plavání teprve nedávno (malí lachtánci začínají plavat až ve dvou měsících věku), byl raději evakuován už v pondělí. Věděli jsme, že mu ani dvou či třídenní půst neublíží. Vždyť v přírodě máma běžně odplouvá na moře a loví třeba dva týdny, než se k svému potomku opět vrátí. Dospělí lachtani by měli pobyt ve vodě bez problémů zvládnout.
Už během noci na středu však postupně mizelo skleněné hrazení bazénu lachtanů i umělá skála. Přesto se lachtani vytrvale zdržovali ve svém známém teritoriu. Neúnavně plavali v jeho nejširší části a tichou nocí se neslo jen občasné zašplouchání a jejich odfukování. Teprve po deváté hodině ráno ve středu nastala změna. Vyhlídková lávka na východní straně bazénu se utrhla a přeplavala přes bazén přesně v dráze lachtanů. Tím je vyplašila a všechna čtyři zvířata se rozprchla.
Samice Bára se nejspíš zdržovala celou dobu poblíž a jakmile se situace zklidnila, vrátila do prostoru bazénu. Naproti tomu ostatní tři lachtani zmizeli. Gaston se nejprve zdržoval v zaplaveném výběhu slonic, ale už během čtvrtka odtud zmizel. Jeho 400 km dlouhá cesta je dobře známá, i když špatně interpretovaná. Lachtani, zvláště samci, jsou teritoriální zvířata. Zatímco se ve svém území cítí být pány, za jeho hranicemi sebevědomí ztrácejí a snaží se dostat pokud možno zpět. Gaston byl tedy nepochybně nervózní a neměl nejmenší chuť si užívat jakési podivné svobody, která pro něj znamenala ztrátu partnerek, špinavou vodu plnou nebezpečí a hladovku. Když uvážíme, jakým nástrahám musel unikat, je svým způsobem zázrak, že dokázal bez zjevných potíží doplavat až do Děčína. Tam se ho pokoušeli chytit naši kolegové z jiných zoo, ale zdravý lachtan je ve volné vodě prakticky nepolapitelný. Dokáže zadržet dech až na půl hodiny a ponořit se do hloubky 200 metrů. Svých schopností využije pokaždé, když spatří něco nepatřičného, například letící síť, s níž se nikdy předtím nesetkal.
Únava a druhotná infekce, ale hlavně trvalý stres se na organismu lachtaního samce podepsaly nesmazatelně. Projevilo se to záhy poté, kdy překročil česko-německou hranici. Skutečnost, že se nechal bez odporu chytit a zavřít do přepravky, svědčila o tom, že není v pořádku. Když pak přijeli naši chovatelé a jen ve dvou dokázali statného Gastona přesunout do transporty, slyšeli zvonit umíráček. Těsně před překročením hranic Gaston za svůj "výlet" zaplatil životem. Následná pitva a laboratorní testy potvrdili tušenou diagnózu: naprosté vyčerpání a známky těžkého stresu.
Nejkratší, třebaže neméně vyčerpávající cestu podnikla Julinka. Doplavala až do Kralup, kde uvízla pod mostem zamotaná do větví a dalších plavajících věcí. Chovatelé ji nemuseli chytat do sítě, stačilo se spustit hlavou dolů z mostu a vzít do náručí. Julinka se pak vrátila do zázemí medvědů baribalů, kteří se přestěhovali do ubikace tygrů ussurijských v horní části zoo. S napětím jsme čekali, zda Julinka po šoku neztratila mléko nebo zda dokonce mládě nazapudí. Měli proto oba připraveno oddělené apartmá, do něhož nebylo vidět. Ukázalo se, že Julinka je skvělá máma. Když chovatelky na tři dny Melouna zvážily, zjistily, že přibral a dohání, co se dá.
Den nato byla k baribalům přestěhována ze špinavé vody také Bára a do třetice se podařilo zachránit i Myšku. Voda ji odnesla do Dolních Beřkovic, kde uvízla na suchu u zdi zámecké zahrady. Hasiči ji tu zahradili žebříky a o jejím strachu svědčí i to, že stačila jednoho z nich kousnout. Nakonec se tedy připojila k Báře. Byla unavená a jedno oko měla zanícené. Chtěla hlavně odpočívat a zlostně štěkala na Báru, která by si nejraději hrála.
O týden později se Všechny samice i s malým Melounem mohly vrátit alespoň do vnitřních bazénů se slanou vodou. Uvítaly ji s nadšením a čistá voda pomohla i Myšce, jíž se oko výrazně zlepšilo. V sobotu, 30. srpna, byl napuštěn i venkovní bazén a čtyři lachtani mohli konečně ven.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama